STRIKE YOU DOWN – Nie jesteśmy święci
No Pasaran 2017

Strike You Down to dosyć nowy twór reprezentujący krakowską scenę hc/punk. Zespół wcześniej wydał demówkę i pograł trochę koncertów zapuszczając się nawet kilka razy poza najbliższą okolicę. Zatem jak najbardziej przyszła pora na pełnoprawny debiut, który ukazał się z początkiem roku nakładem No Pasaran Records.

Muzyka którą para się ta załoga z miasta maczet to załogancki old choolowy hardcore. I to właściwie mogło by wystarczyć za opis muzyki. Fajerwerków tu nie ma ale wszystko chodzi sprawnie i jest na miejscu. Jest głównie dosyć szybko, są obowiązkowe street core’owe zwolnienia i gościnne wokale. Można wyczuć inspiracje takimi załogami jak Castet czy Collina. Mnie się również twórczość SYD kojarzy trochę z dokonaniami śląsko-zagłębiowskich kapel sprzed nastu lat jak np. stary Hard Work czy Blame. Najlepszy numer na krążku? – „Weź się w garść” z gościnnym udziałem Biskupa z Mentaly Ill. Konkretny hit koncertowy.

Za teksty i wokale odpowiedzialny jest Gizmo, jeśli mieliście okazję poznać tego typa na jakimś gigu to wiecie czego się spodziewać. Liryki są z gatunku „prosto w ryj”, momentami są trochę koślawo i naturszczykowsko napisane ale na pewno nie można odmówić im szczerości i serducha mimo iż dotykają dosyć oklepanych spraw. Dostaje się naziolom, są deklaracje przywiązania do sceny, jest numer o swoim mieście – polsko-street coreowa klasyka.

„Nie jesteśmy święci” to całkiem udany debiut. Prosty, pozbawiony wyrachowania i omijający najnowsze trendy hardcore tej  krakowskiej załogi jak najbardziej broni się w bezpośredniej konfrontacji. Warto sięgnąć po tę płytę, również ze względu, na powiedzmy, walory historyczne. Jest to ponoć ostatnie kompaktowe wydawnictwo No Pasaran.

Wiktor Rykaczewski

[wp-review id=””]