CROWN COURT – Capital offence
Rebellion/Katorga – 2016

Ta recenzja mogła by się składać z jednego zdania. Oi-owa  płyta roku 2016. Wystarczyło by, ale recenzencki obowiązek nakazuje wysilić się trochę bardziej.

Crown Court to czterech skinów z Londynu, którzy wydanymi do tej pory trzema epkami zdążyli  już nieźle namieszać na scenie i wyrobić sobie markę więc oczekiwania co do długogrającego debiutu były spore. Jak już zdążyłem nadmienić wyżej, ekipa z Tottenhamu nie zaliczyła skuchy i spełniła pokładane w nich nadzieje.

Na „Capital offence” znajduje się trzynaście kawałków, które swoim klimatem od samego początku przenoszą słuchacza do początku lat 80′. Niesamowite jest to, że ten zespół brzmi bardzo retro ale równocześnie jest niebanalnie świeży.  Do tego mimo iż odniesienia do muzyki z tamtej epoki są oczywiste to jednak dosyć ciężko wskazać konkretne kapele którymi zespół się inspiruje. Nie ma zatem takiej sytuacji, że Crown Court to współczesny klon takiego czy innego zespołu.  Pokusił bym się raczej o stwierdzenie, że styl tej załogi to wypadkowa różnych trendów skinowskiej muzyki przełomu lat 70′ i 80′. Z jednej strony mamy zatem pre-oi!owe brzmienie Sham 69 czy wczesnego Skrewdrivera, surowość Last Resort i agresję wczesnych The Business, Blitz czy Combat 84 a z drugiej rock’n’rollowy i czasem glamujący drive. Wszystko to zagrane jest z taką energią i autentyczną złością, że słuchając tej muzyki mam ochotę iść na mecz swojej drużyny, wyrwać stadionową ławkę i ciskać nią w kibiców przeciwnika. Nie zmienia tego fakt, że na stadionie byłem ostatnio w 99, nie ma już takich ławek, tylko jakieś chujowe krzesełka, a drużyna, której kibicowałem została rozwiązana za długi w 2001 roku.

Powtórzę zatem jeszcze raz, w kategorii muzyka dla skinów, jest to wg mnie jak na razie najlepsza płyta tego roku. Poziomem do niej zbliża się jedynie LP amerykanów z No Time ale to udawane skiny zmieniające Vansy na Martensy przed koncertami a Crown Court to autentyczny głos ulicy. No mess, no fuss, pure impact!

Wiktor Rykaczewski

[wp-review id=””]